JSMin: Unterminated String at byte 396: '
JSMin: Unterminated String at byte 403: '
JSMin: Unterminated String at byte 1789: '
najstaršie stromy na svete

10 najstarších stromov na svete

Uverejnené: júl 27, 2016 | Autor: Reborn-w
10 najstarších stromov na svete

10 najstarších stromov na svete

 

            Stromy! Stromy! Stromy! Čo by sme si bez nich počali? Stromy sú vždyzeleným darom prírody od našej planéty. Vzhľadom k nezastaviteľnému a rapídnemu trendu globalizácie a z dôvodu zlého zaobchádzania s týmito hodnotnými aktívami prírody, je čas aby sme my a rovnako aj naše budúce generácie prijali potrebné opatrenia na ochranu nášho životodarcu.

            V dnešnom článku Vám predstavíme 10 z najstarších stromov na svete, ktoré odolali skúške času a prežili veky. Budete sa diviť, ale väčšina z týchto stromov sú staré tisícky rokov.

1. Strom - Jomon Sugi

            Strom - Jomon Sugi je najväčší céder v Japonsku. Význam Jomon-sugi znamená v preklade starý céder. Objavený bol v roku 1968, strom sa nachádza v Yakushima World Heritage Area a momentálne je veľkou turistickou atrakciou. Vek stromu sa odhaduje na 2200 rokov, hoci mnoho odborníkov verí, že to môže byť oveľa viac. Tento strom je 25 metrov vysoký a obvod jeho kmeňa je 16,2 m (53 stôp). Neexistuje žiadny spôsob, ako by ho návštevníci mohli objať vzhľadom k enormnej šírke kmeňa, takže sa musia uspokojiť len s pohľadom na tento zázrak.

Strom - Jomon Sugi (zdroj: http://searchoflife.com)

Strom - Jomon Sugi (zdroj: http://searchoflife.com)

 

2. Strom -  Sarv-e-Abarkooh

            Sarv-e-Abarkooh je strom, ktorý sa nachádza v Iráne, časť Abarkuh, Yazd. Strom je tiež známy pod menom Zoroastrian Sarv. Tento 4000 rokov starý strom sa stal národnou prírodnou pamiatkou a je chráneným kultúrnym dedičstvom Organizácie Iránu. S výškou 25 metrov a obvodom kmeňa 18 metrov,je hlavnou turistickou atrakciou. Ľudia z Iránu veria, že strom má tiež nejaký náboženský význam. Sarv-e-Abarkooh je určite pýchou všetkých Iráncov.

Strom - Sarv-e-Abarkooh (zdroj: http://searchoflife.com)

Strom - Sarv-e-Abarkooh (zdroj: http://searchoflife.com)

 

3. Strom - ‘Alerce’ Patagonian

            Miestny ľudia veria, že strom Alerce Patagonian má viac než 35 miliónov rokov vzhľadom na skamenené  pozostatky. Podľa odborníkov má strom pomenovaný Alerce 3600 rokov a nachádza sa v oblasti Alerce Andino NP v Čile. Týči sa do výšky až 60 metrov, je považovaný za najväčšiu drevinu v Južnej Amerike. Tento strom bol považovaný za veľmi cenný, miestny ľudia dokonca v minulosti používali jeho kôru ako platidlo. Veľký dopyt dreva v Južnej Amerike, sa stal veľkou hrozbou pre tento konkrétny druh stromov. Vzhľadom k hodnote Alerce, bol tento strom vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Strom - Alerce’ Patagonian (zdroj: http://searchoflife.com)

 

Strom - Alerce’ Patagonian (zdroj: http://searchoflife.com)

 

4. Strom - Jardine Juniper

            Stále vysoký, rastúci na hrebeni skaly na severnom svahu Logan Canyon, Utah je strom Jardine Juniper, ktorý dostal svoje meno po USAC absolventovi a bývalom US ministerovi poľnohospodárstva William Marion Jardine. Na prvý pohľad strom pripomína scénu z nejakého stredovekého filmu. Objavil ho 23. júla 1923 Maurice Blood Linford, ktorý veril, že strom môže mať okolo 3000 rokov, ale neskôr po prevzatí vzoriek pôdy bolo určené, že jeho vek je 1500 rokov. Dĺžka stromu je 12 metrov (40ft) a obvod kmeňa 284 palcov (720 cm).

Jardine Juniper Tree (zdroj: http://www.utahhikes.net/juniper/Juniper2.jpg)

Jardine Juniper Tree (zdroj: http://searchoflife.com)

 

5. Strom - ‘Patriarca de Floresta’

            "Patriarca de Floresta" je ďalší strom nachádzajúci sa v južnej Amerike, konkrétne v Brazílii. Tento brazílsky strom sa radí medzi jeden z najväčších stromov a je považovaný za posvätný strom pre ľudí z Brazílie a Venezuely. 3000 rokov starý strom, ďalej len "Patriarca de Floresta" je určite najstarší listnatý strom v Brazílii. Vzhľadom k veľkej miere odlesňovania v Brazílii, Kolumbii a Venezuele, je tento druh stromov tiež ohrozený.

Strom - ‘Patriarca de Floresta’ (zdroj: http://searchoflife.com)

 

Strom - ‘Patriarca de Floresta’ (zdroj: http://www.areasverdesdascidades.com.br/2003/11/o-patriarca-da-floresta-jequitiba-rosa.html)

 

6. Strom -  Gaštan 100 koní

            Táto špeciálna odroda gaštanu má svoje miesto aj v Guinessovej knihe rekordov za najväčší obvod stromu, ktorý je neuveriteľných 190 stôp. Nachádza sa na pohorí Etna na Sicílii. Svoje meno dostal podľa jednej legendy, ktorá hovorí, že skupina 100 rytierov sa  uchýlila pri kmeni tohto masívneho stromu počas hroznej búrky. Tento strom robí zvláštnym taktiež jeho poloha, Etna je totižto jednou z najaktívnejších sopiek na svete a to, že tento strom tu prežil asi 2000 až 4000 rokov je určite impozantné.

Strom - Chestnut Tree of 100 Horses (zdroj: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Italy/Sicily/Catania/Mascali/photo459127.htm)

 

Strom - Chestnut Tree of 100 Horses (zdroj: http://searchoflife.com)

7. Gigantická sekvoja Generála Shermana

            Tento gigantický strom "generála Shermana 'je známy ako najväčší strom na svete. Kmeň stromu bola nameraný na asi 1487 metrov kubických. Strom má výšku 83,8 m (275ft) a priemer 7,7 m (25 ft). Strom s najväčším kmeňom dostal svoje meno po generálovi americkej občianskej vojny, ktorý sa volal William Tecumseh Sherman. Odhadovaný vek 2300 až 2700 rokov zaraďuje túto gigantickú sekvoju medzi najdlhšie žijúce stromy na svete.

Gigantická sekvoja Generála Shermana(zdroj: http://searchoflife.com)

Gigantická sekvoja Generála Shermana(zdroj: http://www.thetattoohut.com)

8. Matuzalemova borovica

             Táto borovica bola považovaná za najstarší žijúci strom na svete s vekom 4846 rokov až do roku 2013, kedy bol nájdený iný strom rovnakého druhu starý 5065 rokov. Známa je pre jej výšku, borovica rastie v nadmorskej výške 2900 - 3000 m.n.m. (9500 - 9,800ft). Strom sa nachádza v Bielych horách Inyo County vo východnej Kalifornii. Avšak vzhľadom k tomu aby ho chránili pre vandalizmom presná poloha tohto stromu je utajená.

Matuzalemova borovica (zdroj: http://www.mnn.com/earth-matters/wilderness-resources/photos/the-worlds-10-oldest-living-trees/methuselah)

 

Matuzalemova borovica (zdroj: http://searchoflife.com)

9. Strom - Llangernyw Yew

            Tento mohutný strom sa v roku 2002 zaradil medzi jeden z 50 najväčších britských stromov podľa rady UK Tree. Strom rastie na jednom z cintorínov v severnom Walese a jeho vek sa odhaduje v rozmedzí 4000 až 5000 rokov. Priemer jeho kmeňa na úrovni terénu je 10,75 m. Vzhľadom k tomu, že hlavná časť stromu a teda jeho kmeň neexistuje, priamo zo zeme vyrastajú mohutné konáre, ktoré vytvárajú obrovskú korunu tohto impozantného stromu.

Llangernyw Yew Tree (zdroj: http://searchoflife.com)

Llangernyw Yew Tree (zdroj: ://www.tripadvisor.co.uk/LocationPhotoDirectLink-g2062750-d7162129-i113609699-Saint_Digain_s_Church-Llangernyw_Conwy_County_North_Wales_Wales.html)

10. Figovník - Jaya Sri Maha Bodhi

            Posvätný figovník nájdete v Anuradhapura, Sri Lanka, budhisti veria že pod južnou vetvou tohto stromu dosiahol Budha svoje osvietenie. Vysadený bol v roku 249 pred naším letopočtom. Tento figovník je najstarší strom na svete zo všetkých stromov, pri ktorých je presne známy dátum výsadby. Vek stromu je teda známy, a je 2265 rokov. Tento prastarý strom navštevujú tisíce budhistov a je považovaný za jednu z najposvätnejších relikvií.

Strom - Jaya Sri Maha Bodhi (zdroj: http://searchoflife.com)

Strom - Jaya Sri Maha Bodhi (zdroj: http://www.panoramio.com/photo/68905456)

 

            Tento zoznam najstarších stromov na svete určite nie je úplný, pretože môže existovať ešte mnoho ďalších stromov, ktoré čakajú na objavenie a môžu byť dokonca staršie ako tie, ktoré sme v našom článku spomenuli. Mali by sme si uvedomiť aké máme šťastie, že ešte existujú takéto stromy, a to nie len ich neuveriteľný vek, ale symbolike ktorú ich existencia nesie.

            Hlasná a jasná správa, ktorú nám samotná príroda týmto dáva znie: "Preto aby prežil ľudský druh mal by byť viac ohľaduplný a premýšľať ešte predtým, ako zničí to, čo je nezameniteľnou súčasťou našej existencie. To aké kroky spravíme práve v tejto chvíli pre záchranu nášho životného prostredia bude rozhodovať o osude našich budúcich generácií.

Save Trees, Save Life.

Komentáre (0)

Žiadne komentáre

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený.

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty
Porovnať 0